تبلیغات
پایان شبهات - عدم منافات عدالت خدای سبحان با مجازاتش
 
پایان شبهات
درباره وبلاگ


ترسیدم كه آنچه از خواهشهاى نادرست و آراء ناحق و باطل (که) مردم را دچار اختلاف نمود تا امر بر آنان مشتبه شد بر تو نیز مشتبه شود، (برای) واضح نمودن این جهت با اینکه مورد پسندم نبود پیش من بهتر است‏ از اینكه تو را به برنامه اى واگذارم كه بر آن از هلاكتت ایمن نیستم. امیدوارم خداوند تو را در این برنامه به راه رشد موفق بگرداند، و به راه راست راهنمایى كند، پس این وصیت را به تو نمودم‏!
نهج البلاغة / ترجمه انصاریان، متن، ص: 267 نامه 31

مدیر وبلاگ : محمد حاج آقا
نویسندگان
ش(تهران): مگر خدا عادل، عالم و مهربان نیست، چرا ما را خلق کرد تا گناه کنیم و به جهنم رفته و مکافات کشیم؟ به نظر من خلقت همه صفات خدا را زیر سؤال می‌برد!

به نکات ذیل که به صورت اجمال ایفاد می‌گردد دقت نمایید:

 اما خداوند متعال ما را خلق نکرده است که ما گناه کنیم، به جهنم رویم و مکافات کشیم. بلکه ما را خلق کرده است که تا در مسیر رشد و کمال، با خیال آسوده قدم برداریم و به سعادت ابدی برسیم. منتهی لازمه‌ی این رشد و کمال، برخورداری از قوه‌ی اختیار یا به تعبیر بگوییم تجلی صفت اختیار خدا در مخلوقی به نام انسان است.

معلوم است که وجود اختیار، با مجبور بودن در سیر یک راه (مثلاً راه صحیح) منافات داشته و متضاد است. پس مختار باید بتواند که هر راهی که دلش خواست برود. اما اینجا یک حقی برای مخلوق مختار پیش می‌آید و آن حق برخورداری از علم، اطلاعات و آگاهی نسبت به نقشه‌ی راه از یک سو و برخورداری از راهنما از سوی دیگر است، که خداوند کریم نیز این دو نیاز را با گسیل انبیاء و اوصیا و انزال کتاب از یک سو و قراردادن آنها به عنوان راهنما از سوی دیگر پاسخ داده است و البته لطف و کرم و محبت خود را نیز به آن افزوده است. چنان که رحمت خود را مقدم بر دیگر صفات قرار داد و فرمود: هر چند که همه‌ی امکانات لازم برای رشد و سعادت دنیوی و اخروی برای تو قرار داده‌ام، اما باز ممکن است که در این طی این مسیر بِلَغزی و حتی ممکن است لغزش‌های هولناک و سقوط‌های مهلک داشته باشی، اما مهم نیست، دستت را بده و بلند شو و به راه ادامه بده. خودم می‌بخشم و کمک می‌کنم.

حال ما چرا باید این همه لطف و کرم را رها کنیم، و گناه و کوتاهی و قصور و تقصیر خود در نافرمانی را به گردن او بیاندازیم و بگوییم چرا ما را خلق کرد تا گناه کنیم و به جهنم برویم؟

دقت به آیات ذیل که نمونه‌های اندکی از خیر کثیر است، ابواب بسیاری از اهداف خلقت و نیز لطف و کرم را به روی ما باز می‌کند:

در ادامه مطلب می توانید بخوانید.

* – هدف خلقت . . .

* – هدایت و ارسال پیامبران (ص) . . .

* – عشق و محبت . . .

http://www.x-shobhe.com/shobhe/502.html


ش (تهران): مگر خدا عادل، عالم و مهربان نیست، چرا ما را خلق کرد تا گناه کنیم و به جهنم رفته و مکافات کشیم؟ به نظر من خلقت همه صفات خدا را زیر سؤال می‌برد!

* – هدف خلقت (انسان مخلوق و بنده است، پس هر چه را معبود خود قرار دهد، به سوی آن می‌رود):

«وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ» (الذاریات - 56)

ترجمه: و من جن و انس را نیافریدم مگر براى این كه عبادتم كنند.

* – هدایت و ارسال رُسُل، برای تعادل که لازمه‌ی رشد است و رفع هر گونه حزن و اندوه و ناراحتی دنیوی و اخروی:

«لَقَدْ أَرْسَلْنا رُسُلَنا بِالْبَیِّناتِ وَ أَنْزَلْنا مَعَهُمُ الْكِتابَ وَ الْمیزانَ لِیَقُومَ النَّاسُ بِالْقِسْط ...» (الحدید – 25)

ترجمه: به درستی که رسولانمان را با دلایل روشن فرستادیم و به همراه آنان کتاب و میزان (امام و الگو) نازل کردیم تا مردم قیام به قسط (بر پایی اعتدال در فرد و جامعه) کنند.

«وَ ما نُرْسِلُ الْمُرْسَلینَ إِلاَّ مُبَشِّرینَ وَ مُنْذِرینَ فَمَنْ آمَنَ وَ أَصْلَحَ فَلا خَوْفٌ عَلَیْهِمْ وَ لا هُمْ یَحْزَنُونَ» (الأنعام - 48)

ترجمه: و ما نمى‏فرستیم پیغمبران را مگر براى بشارت و انذار، پس كسانى كه ایمان آورده عمل صالح كنند نه بیمى برایشان است و نه اندوهناك مى‏شوند.

* – عشق و محبت (عشق علت هر حرکتی است و انسان به سوی محبوب خود می‌رود، پس راهنمایی راه‌ آشنا می‌خواهد و در نتیجه‌ی محبت نیز انتظار محبت دارد. و بهشت سفره‌ی محبوب است نه خودش). البته با این همه ممکن است که عاشق در حق معشوق جفایی هم بکند، اما اگر عشق و محبت واقعی باشد، او می‌گذرد.

«قُلْ إِنْ كُنْتُمْ تُحِبُّونَ اللَّهَ فَاتَّبِعُونی‏ یُحْبِبْكُمُ اللَّهُ وَ یَغْفِرْ لَكُمْ ذُنُوبَكُمْ وَ اللَّهُ غَفُورٌ رَحیمٌ» (آل عمران - 31)

ترجمه:  بگو اگر خدا را دوست دارید پس از من پیروى كنید تا خدا هم شما را دوست داشته باشد و گناهانتان را بیامرزد كه خدا آمرزنده و مهربان است‏.

* – در بیان آن که خداوند کریم نه تنها منتظر نیست که بنده‌اش خطا کند و او توبیخ و مکافات نماید، بلکه اصلاً منتظر است بنده به سوی او توجه کند و او «همه»ی گناهانش را ببخشد.

«قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ أَسْرَفُوا عَلى‏ أَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ» (الزمر - 53)

ترجمه: بگو اى بندگانم كه بر نفس خود ستم و اسراف كردید از رحمت خدا نومید مشوید كه خدا تمامى گناهان را مى‏آمرزد، زیرا او آمرزنده رحیم است‏.

*– در بیان آن چه برای محبوبش فراهم دیده که بسیار بیشتر از عمل اوست و به وهم و گمان نیز نمی‌آید:

«فَلا تَعْلَمُ نَفْسٌ ما أُخْفِیَ لَهُمْ مِنْ قُرَّةِ أَعْیُنٍ جَزاءً بِما كانُوا یَعْمَلُونَ» (السجده - 17)

ترجمه: هیچ كس نداند به سزاى آن عمل‌هایی كه مى‏كرده‏اند چه مسرت‌ها (چشم روشنی‌های) برایشان نهان كرده‏اند.

حال با این همه حکمت، لطف، کرم و به قول ما بزم و بریز و بپاش که همه تجلی صفات رحمانیه و رحیمیه‌ی اوست،‌ باز اگر کسی پشت کرد، نخواست، لج و عناد کرد و به همین متاع قلیل دنیا دلخوش کرد و به دست آوردن آن را نیز از راهی، اگر چه به ضرر خودش جایز دانست، دیگر نباید تقصیر را به گردن او بیاندازد. گفت: «گر گدا کاهل بود، تقصیر صاحب‌خانه چیست؟» چه اصراری وجود دارد که وقتی انسان می‌تواند معصیت نکند، بکند؟! و چه اصراری وجود دارد که وقتی او می‌فرماید که اگر برگردی من همه‌ی گناهانت را می‌بخشم، کسی اگر بر نگردد و اصرار کند که او نمی‌بخشد، پس چرا مرا خلق کرد که مکافات شوم؟! اینها القائات شیطان است تا انسان را از توجه به لطف، کرم، محبت، غفران و رحمت الهی (صفات الهی) روی گردان نماید.

http://www.x-shobhe.com/shobhe/502.html

نوع مطلب : اعتقادی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 9 اردیبهشت 1396 13:22
Hello! This is my first visit to your blog! We
are a team of volunteers and starting a new
project in a community in the same niche. Your blog provided us useful information to work on.
You have done a extraordinary job!
محمد حاج آقاthank u very
جمعه 18 فروردین 1396 12:34
I am regular reader, how are you everybody? This piece of writing posted at this website is really fastidious.
چهارشنبه 16 فروردین 1396 21:32
Article writing is also a fun, if you know afterward you can write if not it is difficult to write.
چهارشنبه 16 فروردین 1396 09:40
Good post! We are linking to this particularly great post on our
website. Keep up the great writing.
شنبه 12 فروردین 1396 22:38
Can you tell us more about this? I'd care to find out more details.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :